پرینت

نشست شورای اداری شهرستان نکا با حضور وزیر نیرو برگزار شد

on .

 

 نشست شورای اداری شهرستان نکا با حضور چیت چیان وزیر نیرو، مقیمی عضو کمیسیون عمران مجلس ومسئولین شهرستانی برگزار شد.

 

حميد چيت‌چيان، در نشست شوراي اداري مديران شهرستان نكا، گفت: در دولت تدبير و اميد با برنامه‌ريزي و دقت نظر بيشتري به رفع مشكلات و معضلات در استان مازندران پرداخته مي‌شود و اميدواريم كه خدمات مطلوب به مردم اين ديار ارائه شود.

وي با بيان اينكه استان مازندران داراي ظرفيت‌هاي بي‌نظير طبيعي و خدادادي است، اظهار كرد: استفاده از نيروي انساني ماهر به‌عنوان سرمايه‌هاي انساني در كنار ظرفيت‌هاي بي‌نظير طبيعي و خدادادي در خلق ثروت بيشتر و توسعه همه‌جانبه بسيار موثر است چرا كه اين استان به‌تنهايي مي‌تواند با همين نيروي انساني و مواهب الهي، نياز غذايي بخش عمده‌اي از كشور را تامين كند.

وزير نيرو در ادامه با اشاره به پيشرفت 75 درصدي سد گلورد نكا، يادآور شد: اميدواريم با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده اين سد در سال جاري آبگيري و بخش اعظمي از مشكلات مردم شرق مازنددران در آب شرب و كشاورزي رفع شود.

چيت‌چيان با بيان اينكه سد گلورد از موارد نادري است كه هم‌زمان با احداث سد، شبكه پايين دست سد نيز در حال احداث است، خاطر نشان كرد: سد و شبكه سد گلورد به موازات هم و به‌نوعي دوش به دوش هم در حال حركت رو به سمت جلو هستند و با توجه به 5 واحد عمراني كه براي شبكه اين سد در نظر گرفته شده است، تاكنون واحد عمراني 1و3 افتتاح و واحد 2 نيز امروز با سطحي برابر 10 هزارهكتار به بهره‌برداري رسيده است.

وي ادامه داد: بهره‌برداري از سطحي بالغ بر 10 هزارهكتار شبكه سد گلورد در نكا رقم قابل توجهي است كه منشاء تحول عظيم اقتصادي در منطقه خواهد بود و واحد عمراني 4 و 5 نيز در همين راستا در حال توسعه و انجام است كه در زمان مورد نظر به بهره‌برداري خواهد رسيد.

وزير نيرو با اشاره به اينكه پروژه‌های مهم آب‌رسانی براي تأمین آب موردنیاز کشاورزی و شرب در مازندران در دست اجراست گفت: افتتاح سد شهید رجایی درگذشته موجب رونق در آب‌رسانی بخش‌های مختلف شده است و سد هراز، البرز و آب‌بنندان‌ها نيز به موازات اين سد براي استفاده بهینه از آب در حال انجام است.

نماينده مردم شرق مازندران در مجلس شوراي اسلامي نيز در سخناني شرق مازندارن را از جمله شهرستان‌هاي موفق و توانمند استان مازندران نام برد كه مهمترين سرمايه مردم آن، همدلي و وفاق است و با همين اتحاد و برادري موفقيت‌هاي متعددي نصيب حالشان شده است.

احمدعلي مقيمي با اشاره به تكميل سد گلورد نكا در سال جاري گفت: با تكميل اين سد و تزريق اعتبارات مناسب، تا پايان سال شاهد آبگيري اين سد و رونق اقتصاد و اشتغال و كشاورزي در منطقه خواهيم بود و بخش اعظمي از دغدغه‌هاي مردم ما در حوزه آب شرب و كشاورزي مرتفع مي‌شود.

وي افزود: با افتتاح شبكه زهكشي سد گلورد، انتقال آب از روستاي بايع‌كلا به حسين‌آباد انجام مي‌شود كه با اتمام اين شبكه‌ها و اتمام آن، سد گلورد در پايان سال به بهره‌برداري مي رسد.

نماينده مردم شرق مازندران در مجلس شوراي اسلامي همچنين اجراي طرح آب شيرين‌كن براي نيروگاه نكا، اتمام زیرگذر گل‌خیل، احداث پل بر روی خیابان سی‌متری نکا، اتمام پروژه‌های مجتمع‌های آب‌رسانی روستایی در بخش هزارجریب و مرکزی و.. را از مهمترين مطالبات مردم عنوان كرد.

فرماندار نكا هم در اين مراسم با بيان اينكه ورود رييس جمهور و هيئت دولت به استان مازندران بارقه‌هاي اميد را در دل مردم روشن ساخته است و اميد را به مردم جامعه تزريق كرده است، اظهار كرد: اين سفر نويدبخش توسعه و پيشرفت همه‌جانبه استان مازندران در زمينه‌هاي مختلف است كه اميدواريم با همراهي مسئولان عملياتي شود.

جعفر احمدي، افتتاح شبکه آبیاری و زهکشی گلورد را گامي براي توسعه و پيشرفت و آباداني اين شهرستان اعلام كرد و يادآور شد: اين شبكه با سرمایه‌گذاری ۸۲۵ میلیارد ریال افتتاح شد و با بهره‌‌برداري از اين طرح، تامین آب 8 هزار و 300 هكتار از اراضی منطقه فراهم مي‌شود.

وي با بيان اينكه اين شبكه داراي ۶۰ کیلومتر کانال‌های درجه ۱ و ۲، احداث زهکشی به طول ۳۰ کیلومتر و ۵۰۰ دستگاه ابنیه فنی و هیدرولیکی درمسير خود دارد، افزود: با افتتاح و بهره‌برداري از اين طرح بزرگ، براي يك‌هزار و 600 نفر اشتغال مستقيم و غير مستقيم ايجاد مي شود.

سد گلورد سومین سد مهم استان مازندران بعد از سدهای البرز و شهید رجایی است که ساخت آن، گواه خلاقیت ایرانیان در امر آبادانی ایران با حضور مهندسان متعهد و متخصص داخلی ماست که به تجلی‌گاه استعدادها و مدیریت استفاده از مواهب خدادادی، برای آبادانی ایران عزیز تبدیل شده است.

با آبگیری سد گلورد و مشروب شدن زمین‌های کشاورزی سه شهرستان بهشهر، نکا و گلوگاه، شکوفایی مناسبی در منطقه اتفاق می‌افتد و همچنین تامین آب شرب بخشی از نکا و بهشهر تامین شده و علاوه بر رونق کشاورزی، شاهد رونق صنعت گردشگری، توریسم، رونق اقتصادی و کاهش بیکاری در منطقه خواهیم بود.

سد گلورد نکا در ارتفاع 640 متری از سطح آب‌های آزاد، بر روی رودخانه نکا در نزدیکی روستای گلورد و در 45 کیلومتری جنوب شرقی نکا قرار گرفته است که از نوع سنگ‌ریزه‌ای با رویه بتنی است و ارتفاع آن از پی 113 متر، رقوم تاج سد 739 متر، عرض کل سد در پی 370 متر و طول تاج سد 270 متر است.

مساحت حوزه آبریز این سد به وسعت یک‌هزار و 480 کیلومتر است که 25 هزار هکتار اراضی کشاورزی دشت نکا و بهشهر از آب آن مشروب می‌شود و همچنین تامین 36 میلیون متر مکعب از آب شرب شهرهای پایین‌دست نکا، بهشهر و گلوگاه هم از دیگر اهداف مورد نظر این سد است.

 

  • نشست شورای اداری شهرستان نکا با حضور وزیر نیرو_1
  • نشست شورای اداری شهرستان نکا با حضور وزیر نیرو_2
  • نشست شورای اداری شهرستان نکا با حضور وزیر نیرو_3
  • نشست شورای اداری شهرستان نکا با حضور وزیر نیرو_4
  • نشست شورای اداری شهرستان نکا با حضور وزیر نیرو_5
  • نشست شورای اداری شهرستان نکا با حضور وزیر نیرو_6
  • نشست شورای اداری شهرستان نکا با حضور وزیر نیرو_7
  • نشست شورای اداری شهرستان نکا با حضور وزیر نیرو_8

 

 

 

 

اضافه کردن نظر