پرینت

احمدعلی مقیمی در گفتگوی نوروزی با مازندمجلس: دولت تصمیم گرفت که مخالفانش به مجلس نروند / هزینه ردصلاحیت‌ها به گردن من افتاد

on .

 

احمدعلی مقیمی نماینده دو دوره هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه شرق مازندران است که در انتخابات مجلس دهم نیز به عنوان نامزد جریان اصولگرا معرفی شد ولی در نهایت نتوانست به مجلس راه یابد، وی نیز یکی از میهمانان نوروزی مازندمجلس بود.

بفرمایید برنامه‌های پسا انتخاباتی شما چیست؟

بالاخره ما آدم‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی هستیم و همواره تکلیف‌مداریم دیروز تکلیف‌مان در جای دیگر بود و فردا جای دیگر هرجا قسمت باشد به اندازه ظرفیت خود انقلاب را کمک می‌کنیم.

هنگام ثبت‌نام رتبه چندم انتخابات با چه میزان آرا برای خود متصور بودید؟

انتخابات است همه فعالیت می‌کنند تا یک نفر انتخاب شود دراین دوره اتفاقاتی افتاد که اگر نظام فکری در این باره نکند قطعا دچار چالش خواهد شد و دیگر آدم‌های شایسته نمی‌توانند خدمت کنند.

مثلا چه اتفاقاتی؟

ببینید امسال با دوره‌های قبل چند تفاوت اساسی داشت که مهمترین آن جمع شدن ثروت و قدرت در مجلس است و مهندسی انتخابات از سوی دولت که با واسطه و بی‌واسطه صورت گرفت ما فکر می‌کردیم که فقط در حوزه ما چنین اتفاقی افتاده ولی در ادامه دیدیم که دیگر نقاط کشور نیز همین بوده به طوری که موجی منفی ایجاد می‌کردند که فقط نامزد خاص رای نیاورد. باید فکری برای حضور فعال مجریان دولت در انتخابات و تخریب و تهمت که همه‌جایی شد، کاری کرد از طرف دیگر خرید و فروش آرا که در دوره‌های قبل نیز تا حدودی بوده در این دوره آشکارا انجام می‌شد البته متولیان امر، نیروی انتظامی، دادگستری و .... با دقت عمل کردند و ممکن است تعدادی از دست آن‌ها در رفته باشد ولی باید این حرکت را به‌گونه‌ای ریشه‌کن کنند. بحث دیگر هزینه‌کرد انتخابات است که در شام‌دهی‌های زیاد ستادهای انتخاباتی، سبدکالا، انواع کمک‌ها به مساجد، حوزه‌های عمرانی اینها پول‌هایشان از کجا آمده اگر مال خودشان باشد که اصراف است اگر مال مردم باشد که بیت‌المال است در حوزه ما بیش از 3 میلیارد تخمین هزینه‌کرد است نمایندگان که در مجلس جز حقوق عایدی دیگری ندارند کسی که 3 میلیارد هزینه می‌کند چگونه می‌تواند با حقوق خود آن‌ها را تامین کنند. وقتی همه نامزدها به یک اندازه حق دارند حوزه اجرایی در کاشت و معرفی نیروها در آرا باید طوری رفتار کند که بی‌طرف باشد وقتی حوزه اجرایی یکدست می‌گذارند و تشکیل جلسات متعدد استانی و شهرستانی می‌دهند و می‌گویند هر کسی بشود فقط فلانی نشود این موارد خوشایند نیست و شادابی و حلاوت حضور پرشور مردم رامخدوش می‌کند این فقط در حوزه ما نیست و حوزه‌ها و مناطق دیگر نیز مربوط می‌شود.

این را هم معتقدیم که سیستم انتخاباتی ما جوری طراحی شده که تقلب در آن راهی ندارد اما در چند موردی که گفته شد امکان تخلف وجود دارد که الکترونیکی شدن انتخابات از این موارد جلوگیری می‌کند که باید برای آن تدبیر و فکر کرد که حضور 62 درصدی مردم قابل تقدیر است در امریکا فقط 19 درصد مردم در انتخابات شرکت می‌کنند.

پس معتقدید دولت در رای‌نیاوردن شما نقش داشته است؟ و دلایل دیگری از جمله موضع گیری‌های شما و عملکرد شما نیز تاثیرگزار بوده؟

بله، دولت تصمیم گرفت که مخالفانش به مجلس نروند و چنین هم شد که اگر این روند تداوم پیدا کند منجر به دیکتاتوری می‌شود ضمن اینکه تلاش کردند در ذهن آدم‌ها خطور کنند که نمایندگانی مثل من مخالف رشد و آسایش مردم هستند چون برجام را امضا نکردم و اولین نماینده بودم که با افتخار گفتم مخالفم چون موارد و ابهاماتی در برجام وجود دارد که به آیندگان لطمه می‌زند مذاکره کنندگان اطلاعات کاملی هم به مجلس و مردم ندادند که خروجی برجام چه خواهد شد! آیا یک دلار از 100 میلیارد دلار بلوکه شده اعلامی از طرف دولت که قرار شد آزاد گردد به داخل کشور آمده است؟ اگر وارد شده است لطفا آدرسش را اعلام نمایید در صورتی که از 100 میلیارد دلار اعلامی 94 میلیارد دلار آن در سال های قبل پیشخور شده بود.   ما گفتیم که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نمی‌کند و در خوشبینانه‌ترین حالت اگر به تعهدات خود عمل کند 20 تا 25 درصد تاثیر دارد آن‌هم پس از2 سال که دولت باید آن را به مردم اعلام کند. قبلا به دولت گفتیم معیشت و اشتغال مردم را به برجام گره نزند و امید مردم را از بین نبرید که علیرغم گرانی، تورم و ... باز هم در همه صحنه‌ها حضوری فعال دارند.

ولی فاصله آرای شما خیلی زیاد بوده و ممکن است! 

فاصله آرا طبیعی است ما به نظر مردم احترام می‌گذاریم در حوزه ما حتی هزینه ردصلاحیت‌ها به گردن من افتاد و می‌گفتند فلانی باعث شد که نامزدهای ما ردصلاحیت شود تا خودش نماینده شود در حالی که تصمیم‌گیرنده نهاد قانونی دیگر است نه من!

 

برنامه حضرتعالی برای ایام نوروز چیست؟

در ایام نوروز نیز دیدار با خانواده‌های شهدای هر سه شهرستان و کسانی که ما را حمایت کردند.

نظرتان درباره فعالیت مازندمجلس در ایام انتخابات چیست؟

مازندمجلس یک سرمایه است که باید در نگهداشت این سرمایه با همدلی و همیاری نخبگان دقت شود انتظارات از شما در سرعت دقت و مستدل بودن اخبار و گزارشات بالاتر است. مشکلی که غالب رسانه‌های استان از آن رنج می‌برند این است که کمتر به تحلیل رویدادها می‌پردازند و بیشتر به نقل و قول و وی گفت و وی افزود بسنده می‌کنند در حالی که باید گفته‌ها و عملکرد مسئولان برای مردم باز و تحلیل شود.

 

اضافه کردن نظر