پرینت

آقای روحانی برجام کاغذی را عملیاتی کن

on .

دکتر احمدعلی مقیمی، در نامه‌ای به دکتر روحانی رئیس‌جمهور، خواستار اجرای برجام شد. متن نامه دکتر مقیمی بدین شرح است: 

 

در دهه اول انقلاب آقایان به اصطلاح اصلاح‌طلب نسبت به مذاکره با غرب و آمریکا چنان موضع تند و سختی داشتند که اگر کسی بحث مذاکره با غرب را می‌کرد او را دم‌خور استکبار می‌دانستند آنچنان استکبارستیزیشان پررنگ بود که کسی جرأت بیان مذاکره را نداشت تا چه رسد به طرح مذاکره.

 

پس از گذشت زمان هرچندکوتاه آ‌ن‌چنان در ایجاد طرح مذاکره با آمریکا از همدیگر سبقت می‌گیرند، آدم تعجب می‌کند آیا اینها همان آدمها و مسئولین دیروزند؟

 

مگر در دنیای غرب و استکبار و آمریکا چه تغییری در ماهیت  آنان به‌وجود آمد که آقایان اینچنین چرخش ۱۸۰ درجه‌ای نمودند؟ آنها در باطلشان ثابت قدم ماندند ولی به نظر می‌رسد آقایان در حقانیت کوتاه آمدند.

دربررسی مواضع سیاسی جمهوری اسلامی به‌ویژه استکبارستیزی‌اش نظام ذره‌ای کوتاه نیامده است پس زرق و برق دنیا آقایان را عوض کرده است باید برای آن فکری کرد.

دیروز که مسئولیت کشور به عهده آنان بود:

۱- تعدیل اقتصادی را مطرح کردند هزینه‌اش را محرومین و مستضعفین پرداخت نمودند

۲- از طرح تعلیق ۲ ساله یکطرفه هسته‌ی دولت اصلاحات گرفته تا کنفرانس ننگین برلین، پناهندگی بعضی از دولتمردان و نمایندگان مجلس از این طیف، فتنه ۷۸ و ۸۸ که کشور را تا لبه پرتگاه برده بود ننگ دیگر این اندیشه بود.

امروز هم همان روش با شعار اعتدال به سمت پرتگاه در حال حرکت است.

۳ - از وعده‌های ۱۰۰ روزه رفع مشکلات اقتصادی، بیکاری، تورم، رونق تولید، مهارگرانی، عزت پاسپورت‌ها، جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی و امیدهای کاذب خبری نیست.

۴ - گره زدن اقتصاد و معیشت مردم از محیط زیست گرفته تا آب خوردن به مذاکرات هسته‌ای به‌قول رئیس جمهور سانتریفیوژها بچرخند اقتصاد مردم هم بچرخد پس از گذشت بیش از دو سال مذاکره و بیش از دو ماه از توافق برجام یعنی تاریخ ۹۴/۱۰/۲۷ برجامشان به فرجام نرسید، سانتریفیوژها از حرکت ایستادند از این سراب آبی برای مردم مهیا نگردید.

۵ - ایران تمام تعهدات خود را عملیاتی نمود فردو و نطنز تعطیل شدند اورانیوم غنی شده از دست رفت، سیمان جای قلب رآکتور نشست و امتیازات ارزشمند دیگری از دست دادیم از بعضی خطوط قرمز عبور کردیم دیگر چیزی نمانده پیشکش نماییم حتی یک دلار هم وارد کشور نشده است که هیچ بلکه بدهکار هم شده‌ایم. اوباما در نشست امنیت هسته‌ای اظهار داشت: الف: روح برجام باید تغییر رفتار ایران باشد و ب: همیشه گفته‌ام که نمی‌توانم قول بدهم که ایران از فرصت فراهم شده در این رهگذر برای ورود مجدد به جامعه بین المللی استفاده کند و ضروری نیست که ما رویکردی مبنی بر استفاده ایرانی‌ها از مبادلات دلاری اتخاذ کنیم و شرط برخورداری ایران از امتیازات اقتصادی را کنار گذاشتن کمک به جبهه مقاومت و توانایی موشکی دانست.

قابل توجه است ۲ هفته قبل از اظهارات اوباما رهبر معظم انقلاب در بیانات نوروزی خود در مشهد مقدس نیات و اهداف آمریکا و بد عهدی آن‌ها را پیش بینی کرده بودند و بیان داشتند آمریکا دست کشیدن ایران از ابزارهای دفاعی و موشکی و عدم حمایت از مقاومت و چرایی تأسیس سپاه و نیروی قدس را از ما می‌خواهد.

۶ - گفته شد فروش نفت نزدیک به ۲ میلیون بشکه در روز شده است و آقای رئیس جمهور اظهار نمودند اگر برجام نبود یک بشکه نفت هم نمی‌توانستیم صادر کنیم در حالی که قبل از برجام روزانه بیش از یک میلیون بشکه نفت صادر می‌کردیم اما نگفتند آیا تاکنون از این فروش، دلاری به داخل کشور آمده است یاخیر؟ یا به جای پول نفت به ما کالا می‌دهند.

مگر نه این است جهت تحقق اقتصاد مقاومتی وابستگی کشور به بودجه نفت باید کمتر شود و از خام فروشی پرهیز گردد؟

۷ - گفته‌اند سوئیفت باز شده است و برای بازدید، خبرنگاران و دیگران را هدایت به بانک مرکزی نمودند اما دریغ از معرفی حتی یک شرکت که حداقل ۱۰۰ میلیون دلار انتقال یا جابجایی پول داشته باشد را معرفی نمایند.

۸ - دولت راستگویان و شایسته سالار و انتقادپذیر به این نکته باید توجه داشته باشد ادبیات خود را در پسابرجام تغییر دهد، بدترین ادبیات در طول انقلاب اسلامی که به منتقدین ایثار و نثار شد از طرف دولت یازدهم بوده است که به برخی از آنها از آذر ۹۲ لغایت آذر ۹۳ اشاره می‌شود: کودک‌اند، تازه انقلابی شده‌اند، در تحریم منافع شخصی دارند، کم سوادند، عده‌ای خاص که از جای معدود تغذیه می‌شوند، بی شناسنامه‌اند، هوچی بازند، عادت دارند از دیوار بالا بروند، بیکارند، متوهمند، دین را نمی‌شناسند، عصر حجری اند، در فساد غوطه ورند، بروند جهنم، عقب مانده‌اند، بزدلند، ترسو هستند، دروغ پراکنند، تخریب گرند، زندگیشان در تفرقه است، تازه به دوران رسیده اند.........

این الفاظ در شأن رئیس جمهور نمی‌باشد به جای این حرف‌ها دستاورد عملی و غیر کاغذی برجام برای ملت توضیح داده شود.

۹ - سؤال این است برجام یک چه نتیجه و دستاورد عملی داشت که بخواهید به برجام دیگر فکر کنید؟ تلقی اینکه برجام میتواند به عنوان یک الگو مطرح شود نشانه کوتاه فکری و اشتباه محاسباتی می‌باشد. برجام نه تنها نمی‌تواند هرگز به عنوان یک سند افتخار برای ملت و آیندگان مطرح شود بلکه می‌توان گفت برجام فرجام ناموفقی داشت، مردم با دلگرمی و پشتوانه و تنفیذ حضرت آقا برجام را پذیرفتند.

۱۰- آقای رئیس جمهور آیا فکر کرده اند با توجه به اجرایی شدن تعهدات از طرف ایران اورانیوم غنی شده پر، سیمان جانشین راکتور اراک، سانتریفیوژها هم راکد، حال با چه اهرمی می‌شود طرف‌های مقابل را وادار به اجرای تعهداتشان نمود.

به نظر می‌رسد همه این موارد بهانه‌ای بیش نیست،می‌خواهند کشور را به سمت اضطرار پیش ببرند و بعد بگویند که در حالت اضطرار استفاده از "اکل میته" واجب است. پس ناچاریم برای برون رفت از وضعیت اضطرار با آمریکا رابطه برقرار نماییم.

اما این را بدانند با این ملت مقاوم و بصیر و همیشه در صحنه و شجاع و انقلابی، تربیت شده دست امام و رهبری خوابشان هرگز تعبیر نخواهد گردید و آرزویشان دست یافتنی نخواهد بود.

 

احمدعلی مقیمی

نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی

95/1/21